EMO Yönetimi Yine Şaşırtmadı!

0 Comments

EMO ve demokratik kamuoyuna,

EMO Yönetim Kurulu şaşırtmamaya devam ediyor!

2020 EMO Ankara Şubesi Genel Kurulu’nda Özgürlükçü Çağdaş Demokrat Mühendisler (ÖÇDM)’nin meslekte birlik artıkları ile yaptığı ittifakla seçimi kazanmalarının ardından başlayan taht/koltuk kavgası önce EMO Ankara Şubesi’nde ve ardından da EMO’da devam ediyor. EMO’da taht/koltuk kavgası uğruna ne kadar demokratik değer, yılların birikimine dayalı teamüller ve mevzuat varsa hepsi bir bir çiğneniyor. EMO’ya ‘ben yaptım oldu’ mantığı yerleştiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde EMO’daki iki büro personeli, çalışma koşullarından kaynaklı olarak işten istifa etmek zorunda kalmıştır. Bu istifalar bile EMO’nun demokratik değerlerden ne denli uzağa düştüğünün göstergeleridir.

Büro personeli dışında kalan ve Teknik Eleman/Yönetici konumunda çalışan personelin büyük çoğunluğu EMO üyesi meslektaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu kadrolar genellikle her seçim döneminde -aksine bir eğilim olmadıkça- yasal haklarını alarak görevden ayrılırlar.

EMO Genel Kurulu üzerinden geçen yedi aylık süre içerisinde; Teknik Eleman/Yönetici konumunda çalışan üyelere yönelik karşılıklı herhangi bir adım atılmamıştır.

Atılacak adımların EMO’nun bugüne kadar biriktirdiği demokratik gelenekler ve EMO’nun iç hukuku çerçevesinde olması gerekirken; personelin, ücretsiz izne çıkarılması, ayrılmaya zorlanması kabul edilemez.

Bütün bunlar EMO’nun giderek demokratik meslek örgütü olma özelliğinden uzaklaştığının ve piyasadaki herhangi bir şirket gibi yönetilmeye başladığının açık birer göstergeleridir.

EMO Yönetim Kurulu’nu, odamızın demokratik değerlerine ve birikimlerine uygun davranmaya davet ediyoruz.

EMO ve demokratik kamuoyuna saygılarımızla,

Sevgi, dostluk ve dayanışma dileklerimizle,

DEMOKRAT MÜHENDİSLER

30.03.2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts