Ali Yiğit’ten Meslektaşlarına Çağrı

6 Comments

Sevgili meslektaşlarım,

Bildiğiniz gibi 16 Ocak 2022 Pazar Günü EMO Ankara Şubesi’nde seçim var. SMS’ler, mailer, WhattsApp mesajları, Instagram ve Facebook paylaşımları hepimizi yordu. Biraz da ben yorayım, dedim ve aşağıdaki yazıyı kaleme aldım.

Geriye dönüp bakınca EMO Ankara Şubesi’nde 18 seçime katılmışım. Prof. Dr. Özay Hüseyin ORAL hocamızın koltuğunun altındaki daktilo ile yazılmış ve fotokopi ile çoğaltılmış olduğu belli arkalı önlü bir bildiriyi heyecanla alıp okuduğum gün EMO Ankara Şubesi’nde ilk katıldığım seçimdi.

Sonraki seçimler ise hem aday hem de aktif olarak katıldığım seçimlerdi. Hemen hemen hepsinde kendini milliyetçi, muhafazakar olarak tanımlayan ve ‘Meslekte Birlik’ adı altında seçime katılan bir grupla yarıştığımızı hatırlıyorum. Ankara dışından kamu olanaklarıyla finanse edilen otobüslerle gelişleri ve toplu olarak oy kullanmaları hafızamdan hiç silinmedi.

Türkiye 90’lı yıllarda faili meçhuller ve anti demokratik uygulamaların karanlığını yaşarken EMO ve EMO Ankara Şubesi adeta çölde bir vaha gibi yeşermiş ve bir anda mesleki demokratik mücadelenin merkezi olmuştu.

O günkü koşullarda özelleştirmelere karşı hukuksal mücadelede önemli kazanımlar elde edildi. Yanlış enerji politikalarına (özellikle nükleer santrallar karşıtı mücadele) karşı doğrusunun ne olduğu raporlarla anlatıldı. Ülkemiz karanlığı yaşarken yine de basın bugünkü gibi yandaş ve bugünkü kadar denetim altında değildi. Hemen hemen her gazetede, gerek haber gerekse makalelerimizle yeralabiliyor ve düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşabiliyorduk. Radyo ve TV’lerde düşüncelerimizi özgürce anlatabildiğimiz ve tartışma programlarının vazgeçilmezi olduğumuz bir süreç yaşandı.

Bu süreçlerin arkasında mesleğimizin dönüşümüne ayak uyduran, meslek ve meslektaş hukukunu koruyan, mesleki demokratik mücadeleyi sürdüren DEMOKRAT MÜHENDİSLER vardı.

DEMOKRAT MÜHENDİSLER’in caydırıcı gücü yavaş yavaş Meslekte Birlik ekibini yarış dışı bırakmıştı:

Meslekte Birlik, 2006 ve 2008 şube seçimine artık ikiye bölünmüş halde ve iki ayrı listeyle katıldılar ve daha sonraki dönemlerde ise seçimlere katılmaktan vazgeçmiştir.

Hepinizin kulağına geliyordur. Yine Ankara dışından yine kamu olanaklarıyla organize edilen toplu seçmen taşıma söylentileriyle karşı karşıyayız.

EMO Ankara Şubesi Tıpkı 90’lı Yıllarda Olduğu Gibi Yeniden Kısır Bir Çekişmenin İçine Hapsedilmek İsteniyor?

Getirilmeye çalışılan seçmen aynı, finanse eden aynı. Tek fark var: O gün isimleri Meslekte Birlik, bugün ise “Frekans Mühendisler Platformu”.

Bu topluluğu hareketlendiren ve cesaretlendiren güdü neydi?

Hemen iki yıl öncesine gidelim. 2020 yılına kadar DEMOKRAT MÜHENDİSLER içerisinde yer alan bazı arkadaşlar, EMO Ankara Şubesi’nde, küçük iktidarlarını kurmak için, yarıştan çoktan vazgeçmiş ve dağılmış olan Meslekte Birlik uzantılarıyla işbirliğine gittiler. Hatırlanacağı gibi bu destekler sonucu DEMOKRAT MÜHENDİSLER 2020 yılında yapılan EMO Ankara Şubesi seçimini kaybetti.

Seçimi kazanan ekip, hemen Demokrat Temsilcileri görevden aldı.

Ne olduysa o seçimden sonra oldu. EMO Ankara Şubesi, kendi içindeki kavgalar nedeniyle, üyelerinden koptu. Üyenin mesleki hayatına dokunan hiç bir etkinlik yapmadıkları gibi tüm demokratik mekanizmaları ve diyalog zeminlerini kapattılar.  Temsilci olarak görevlendirdiklerinin kendilerini destekleyeceğinden ve bu destekle bir kez daha iktidar olacaklarından o kadar emindiler ki kendilerine uzattığımız eli de (“biz bu yıl da şubedekilerle birlikte liste çıkaracağız” diyerek) geri çevirdiler.

Ancak görevlendirdikleri temsilciler, EMO Temsilciliklerini karargah gibi kullanıp buralardan kendilerini örgütlediler. Bu örgütlenmeler üzerinden de Frekans Mühendisler Platformu adıyla seçimlere katılıyorlar.

EMO Ankara Şubesi’nin mevcut Yönetimi, kendisi ile kavga ede ede, var olan desteğini – üye desteğini de tüketmiş durumdadır. Kavgadan kaçan herkes yüzünü DEMOKRAT MÜHENDİSLER’e döndü. Temsilcilikler üzerine yaptıkları hesapları da tutmadı.

Temsilcilikler üzerinden Frekans Mühendisler Platformunu besleyip büyüttüler. Şimdi de ortaya çıkıp ‘Frekans Mühendisler Platformu geliyor. Birleşelim’ diyorlar.

O treni çoktan kaçırdınız. Seçimde bir seçenek olmaktan çoktan çıktınız. Tüm üyelerimiz de biliyorki; yarış DEMOKRAT MÜHENDİSLER ile Frekans Mühendisler Platformu arasında.

Şubedeki azınlık yönetimi olarak, EMO Ankara Şubesi’ne bir iyilik yapmak ve gelecek dönemlerde yeniden DEMOKRAT MÜHENDİSLER çatısı altında yeralmak istiyorsanız; listenizi geri çekin ve DEMOKRAT MÜHENDİSLER’i desteklediğinizi ilan edin!

Madem Seçim Var. Frekans Mühendisler Platformu Da Seçime Katılıyor. Onlara Da Söyleyecek Sözüm Var Elbette!

Tüm ülkede olduğu gibi üyelerimiz arasında da işsizlik bir hayli yüksek. SMM’lerin proje ve uygulamada sorunları dağlar kadar büyümüş. Asansörcüsü, SMM’si, yüklenicisi iş yapamaz hale gelmiş. Herkes dükkanı kapatma noktasına gelmiş. İşsizlik hat safhada ve ücretli çalışan meslektaşlarımız düşük ücretlere mahkum edilmiş durumda. Fırsatını bulan en değerli beyinlerimiz yurt dışına gidiyor, önceden gidenler geri dönmek istemiyor.

Frekans Mühendisler Platformu ise EMO’ya ve mesleğe o kadar yabancı ki sanki bir başka galaksiden gelmişler! Tabiki başkan adaylarının diploma unvanı Elektrik-Elektronik olmasına karşın Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi olduğundan mesleğe yabancı. Hocanın bilimsel-akademik yanını tartışacak değilim.

‘Şubeyi dijitalleştirecekmiş!’ Duyan da sanacak ki EMO taş tabletten papirüse yeni geçti!

‘Üyeler, Şubeye korkmadan gelecekmiş!’ Bildiğim kadarıyla başkan adayı olan hocamız geçmişte EMO Ankara Şubesi’nin düzenlediği etkinliklerde ‘korkmadan’ aktif görevler almış ve bildiri sunmuş. Demek ki korkacak bir durum yok!

‘Toplantılar dijital ortamdan yayınlayacakmış! Bunlar zaten yapılıyor.

‘Seçimleri digital ortamda yapacakmış! Ülkede seçim yasası değişti de benim mi haberim yok?

Frekans Mühendisler Platformu için bazı sorular geldi aklıma. Onları da sormadan edemeyeceğim.

 • Mühendislik eğitiminin niteliksizleştirilmesi üzerine ne söylüyorsunuz?
 • Başta Elektronik Mühendisleri olmak üzere YÖK’ün yarattığı unvan karmaşasını nasıl çözeceksiniz?
 • Öğrencilerin barınma sorununu ve eğitimde yaşanan fırsat eşitsizliği üstüne ne söylüyorsunuz? Yurt bulamayan, interneti olmayan öğrenciler sizi hiç ilgilendirmiyor mu?
 • Şantiyede çalışan meslektaşımızın hayatına nasıl dokunacaksınız?
 • SMM nedir biliyor musunuz?
 • İşletme Sorumlularının sıkıntılarını nasıl çözeceksiniz?
 • Ülkemizde yaşanan işsizlik ve düşük ücretle çalıştırma konusunda ne söylüyorsunuz?
 • Beyin göçü sizi hiç ilgilendirmiyor mu?
 • Ülkemizde yaşanan anti demokratik uygulamalar ve hak ihlalleri konusunda ne düşünüyorsunuz?
 • Enerji zamları sizi ilgilendiriyor mu? Bu zamlarla, ülkemizde 22 bölgeye ayrılmış enerji satış – dağıtım işlerinin, ülkeyi yağmalamakla görevlendirilmiş, bilindik bir kaç çeteye para pompalamaya hizmet ettiğinin farkında mısınız?

Sorular artırılabilir de ben sizi yormayayım hocam.

Ez cümle. Konuşacak çok konu var. Çözümleri de belli. Hamasete ve şişirilmiş – göz boyayacağı sanılan vaatlere de gerek yok.

Herkes de görüyor ve biliyor ki; vitrinde liberal maskeli ‘Frekans Mühendisler Platformu’ ardında tanıdık yüzler. Yani Cumhur İttifakı bileşenleri AKP+MHP. Ülkemizi baskılara ve Orta Çağ karanlığına çekmeye çalışanlar aynı işi EMO Ankara Şubesi’nde denemek istiyor.

Başta Frekans Mühendisler Platformu olmak üzere yarışan tüm adaylara tavsiyem DEMOKRAT MÜHENDİSLER Seçim Bildirgesini ve DEMOKRAT MÜHENDİSLER’in Meslek Alanlarına yönelik gönderdiği bildirilerini okumaları. Sorunların tespiti ve çözümü orada. Ben çok faydalandım ve beğendim.

Tarihsel Bir Seçimin Arifesindeyiz. Ya Şubemize Dayatılan Liberal Maskeli AKP+MHP İttifakına Teslim Olacağız Ya Da DEMOKRAT MÜHENDİSLER’in Aydınlık Yüzünü Şubemize Taşıyacağız!

Hiç bir meslektaşım üşenmesin. Bu Pazar keyfinizi de EMO Ankara Şubesi’ne ayırın.

Tüm meslektaşlarımı 16 Ocak 2022 Pazar Günü yapılacak seçimlerde Neşe AKKOÇ ile başlayan DEMOKRAT MÜHENDİSLER Listesine oy vermeye çağırıyorum.

Sevgi, dostluk ve dayanışma dileklerimle.

Ali YİĞİT

1990-92 EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Yazmanı

1992-97 EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

1996-98 EMO Yönetim Kurulu Yazmanı

1998-2002 EMO Yönetim Kurulu Başkanı

2002-2022 Ülkesi ve Odası adına kaygılanan ve mücadele eden sade vatandaş

6 Replies to “Ali Yiğit’ten Meslektaşlarına Çağrı”

 1. Sevgili ALİ YİĞİT
  Yazdiklarini büyük bir Dikkat ve Zevkle okudum .
  Kalemine ve Yüreğine sağlık, bazan Küçük hesaplar ićin kendi Kişiliğimiz ve Gelecek Nesillerin Hayallerine GEM vurduğumuz ASLA UNUTMAMALIYIZ , ŞUNU ĆOK İYİ BİLİYORUZ , HEPİMİZ ÖLÜP BİR AVUÇ TOPRAK OLACAĞIZ , ŞUNU DERİM O BİR AVUÇ TOPRAĞA İŞEMEYELİM ÇÜNKÜ SİDİK ASİT İÇERİR ve BİR İŞE YARAMAZ O TOPRAK .

 2. Ali by slm. Olumlu mesajınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Demokrat Mühendisler in yönetiminde göğsümüzü kabartarak ve zevk ile Ankara Bürosuna severek, sıcak bir hava içine giriyorduk. Son iki yıl ayaklarımız bizi derneğe zor götürür oldu. Dilerim eski sıcak ve gönül rahatlığı duyduğumuz yuvamıza kavuşuruz. Şimdiden iyi şanslar diliyorum. Saygılarımla.

 3. Ali bey, eline yüreğine sağlık. İnanıyorum ki, şubemiz yine eskisi gibi sıcacık güleryüzü ile üyesini kucaklayacak. Sevgi ve dostlukla…..

 4. Değerli meslektaşım, Ali kardeşim,
  Verdiğin mücadeleler hepimizce malum.
  Demokrat Mühendisler listesine desteğimiz tamdır.
  Yolları açık olsun.
  Emeklerine sağlık…

 5. Sevgili yoldaş mücadelede hiç bir zaman pes etmiyorsun devrimci ruhunu her zaman zinde ve diri tuttun yoldaşlık ruhuyla her zaman beraberiz

 6. Ali bey ne güzel yazmışsınız kaleminize yüreğinize sağlık ben bugün oyumu demokrat müh. ler için kullandım selam ve sevgiler
  Kayınbiraderim Salim Ergin inde selamları var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts