SEÇİM DÖNEMİNDE SATIN ALDIĞINIZ BOT HESAPLARA DA OY KULLANDIRACAK MISINIZ?

4 Comments

EMO VE EMO ANKARA ŞUBESİ KAMUOYUNA

EMO Ankara Şubesi 26. Dönem Yönetim Kurulu tarafından Ankara Şubeye bağlı İl ve İlçe Temsilcilerinin belirlenmesine yönelik Temsilciliklerde eş zamanlı elektronik temayül yoklaması gerçekleştirilmesi kararı alınmış, EMO Ana Yönetmeliği uyarınca 2 Nisan 2022 Cumartesi günü gerçekleşecek temayül yoklaması için adaylık koşulları ve elektronik oylamanın detayları EMO Ankara Şubesi Web sayfasında yayınlanmıştır.

Zaman ve tasarruf amaçlı yapılacağı iddia edilen elektronik seçimlere yönelik itirazlarımız şunlardır:

 • Web sayfasındaki söz konusu duyuruda “Seçim sadece Temsilci belirlenmesi amaçlı yapılacak olup, yardımcıları Yönetim Kurulu tarafından belirlenecektir.” ifadesi yer almaktadır. Demokrasiyi sadece temsilci seçimiyle sınırlayan ve temsilciliklerde kolektif, gönüllük esasına göre çalışma yapacak, ekip ruhunu baltalamaya yönelik bu anlayışın, temsilciliklerin örgütlenme yapısına direkt bir müdahale olduğu açıktır.
 • Yine aynı söz konusu duyuruda elektronik temayül yoklamasının web sayfası üzerinden ve cep telefonuna gelen şifre ile yapılacağı söylenmektedir. Bildiğiniz gibi ülkemizde seçimler alışılageldiği ve mevzuatta yer aldığı haliyle gizli oy açık sayım ilkesiyle yapılmaktadır. Bu aynı zamanda güven tesis etmenin temel taşlarından birisidir. Buna rağmen şimdiye kadar yapılan seçimlere dönük şaibeler her daim konuşula gelmiş ancak gerek sayım gerek şeffaflık ilkeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde bizim gibi demokratik kitle örgütlerinde günün sonunda sandıktan çıkan sonuca saygı duyulmuştur.

EMO Ankara Şubesi 26. Dönem Yönetim Kurulu’nun yukarıda saydığımız ilkelerden bihaber bu tavrı ve tutumunun demokrasiyi sadece oy vermekle sınırlayan yaklaşımlarının sonucu olduğunu biliyoruz elbette. Bunu gerek ülke gerek oda gündemlerinde takındıkları tavırlardan zaten biliyor ve görüyoruz.

DEMOKRAT MÜHENDİSLER olarak, EMO Ankara Şubesi 26. Dönem Yönetim Kurulu’na aşağıdaki soruları soruyor ve cevaplarını bekliyoruz.

 1. Seçim güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?
 2. Seçimin şeffaflığını nasıl sağlayacaksınız?
 3. Üyeler olarak seçimin denetlemesini nasıl yapacağız?
 4. EMO Ankara Şube seçimlerinden hemen önce oluşturduğunuz “frekansmuhendisler” instagram hesabınıza bir gecede satın aldığınız 1000’in üzerinde bot hesaplara da oy kullandırıp kullandırmayacağınızı nereden bileceğiz?
 5. Temsilcilik adaylığı için o il/ilçede ikametgâh şartı getiriyorsunuz. Fakat oy kullanacak üyelerin ikametgâh bilgilerini önemsemiyor, üyeleri sürece katmak yerine, yaşadığı coğrafyanın mesleki ve genel sorunlarına duyarlı olmalarını beklemek yerine sadece talimatla oy kullanabilen bireyler olarak mı görüyorsunuz?
 6. Seçim sonuçlarında yüksek oy alan aday diye duyuracağınız (zira bunun gerçekliğini öğrenme fırsatımız olmayacak) aday yerine üniversitelerdeki rektör seçimlerinde uygulanageldiği şekliyle tercih ettiğiniz adayın atamasını mı yapacaksınız?

Uzun bir süredir halen görevde olan İl/İlçe Temsilci ve yardımcılarına bilgi vermeden başlattığınız Temsilci adayı bulma ve onlar için üyeleri arayarak oy isteme süreciniz tamamlanmış olmalı ki adaylık başvuruları başlatılıp birkaç gün içinde seçime gidiliyor. Tüm Demokrat meslektaşlarımızın her yerde yanında olduğumuzu hatırlatarak hukuksuzluklarınızı tanımasak da karşınıza çıkmaktan çekinmediğimiz iyi bilinsin.

EMO YÖNETİM KURULU’NA ÇAĞRIMIZDIR!

EMO Yönetim Kurulu’nu, EMO Ankara Şubesi’nin yapacağı online eğilim belirleme ve bu verilerle Temsilcilik önerme sürecini durdurmaya davet ediyoruz. EMO Ankara Şubesinin hukuksuz ve şeffaflıktan uzak bir şekilde yapmak istediği elektronik eğilim yoklamasına izin verilmemelidir. EMO Ana Yönetmeliği Temsilci ve Yardımcılarının seçimine dair kuralları belirlemiş olup, Yönetmeliği tanımayan bir anlayışla güvenilirliği kuşkulu, sonuçları gözlemlenemez ve kontrol edilemez bir yöntem seçerek “ben yaptım oldu” anlayışının EMO’da hâkim olmasının önüne geçilmelidir.

EMO ve EMO Ankara Şubesi kamuoyuna saygılarımızla.

Sevgi dostluk ve dayanışma dileklerimizle,

DEMOKRAT MÜHENDİSLER

4 Replies to “SEÇİM DÖNEMİNDE SATIN ALDIĞINIZ BOT HESAPLARA DA OY KULLANDIRACAK MISINIZ?”

 1. Neşe hanım görüşlerinize aynen katılıyorum genel merkezimizin olaya müdahil olması gerekir onlar bunu yapabilir mi ? Siz yapıyı ve arkadaşları yakından tanıyorsunuz sözün özü mücadelenizi ve ortaya koyduğunuz karekteri takdir etmemek mümkün değil ,size saygı duyuyorum selamlar

 2. Sizler kayseri karayollari misafirhanesinde tüm muh. Ler toplanıyor diye davet ettiniz ancak bir ben katilmişim. Aldatıldım. Ben orada muh. Arkadaşlarımı gormek amacında iken kullanildim. toplantı diye gelen ekip amacını bile iletmedi.. yazıklar olsun.
  Kimlik istedim elektrik müh. Kimliği gönderdiniz.

 3. Daha önce siz yönetimde olduğunuz zaman temsilcileri seçim sonucuna göre mi atıyorsunuz yoksa kendi bildiğiniz esaslarla mi
  O zaman demokrasiye müdahale olmuyor muydu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts