MESLEKTAŞLARIMIZ EKONOMİK KRİZLE UĞRAŞIRKEN EMO ANKARA ŞUBESİ TABAK DAĞITMAYA DEVAM EDİYOR!

0 Comments

Siyasal iktidar seçim öncesinde uyguladığı ‘irrasyonel’ politikalarının bedelini toplumun tüm kesimlerine ödetmeye başladı. Akaryakıttan tuvalet kağıdına, sütten peynire, kısacası iğneden ipliğe zam geldi. Bu da yetmezmiş gibi KDV oranlarındaki artışla beraber önceki zamların üzerine yeni zamlar eklendi. En son akaryakıt ürünlerine getirilen ÖTV zammı ile yaşamımızın her alanını etkileyecek zincirleme zamlar üstümüze salındı. Artık tüm ürünlerin fiyatları günden güne, hatta bazı ürünlerin fiyatları aynı gün içerisinde bile artış gösterebiliyor.

Hayat pahalılığı ve enflasyonu kontrol edemeyen siyasal iktidar önce asgari ücrete ardından da kamu çalışanları ve emeklilerin ücretlerinde ‘artış’ yaptığını iddia etti. Kamu çalışanlarına yaklaşık %17,5 ve seyyanen artış, gelen tepkiler üzerine emeklilere ise %25 civarında artış yaptı. Alım gücü her geçen gün düşen, reel enflasyonun yıllık %100’ün altına inmediği ancak resmî olarak düşük gösterildiği bir ortamda çalışan ve emeklilerin aldıkları ücretlerle yaşayabilmesi her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Kamuda çalışan meslektaşlarımız yoksulluk sınırının altında sefalet ücretine terk edilirken, emekli meslektaşlarımız ise yıllarca çalışıp prim ödemelerine rağmen açlık sınırının altındaki ücretlerle başka bir işte çalışmaya zorlanmaktadır. Genel olarak asgari ücretin yaygın ücret olarak algılanmasına yönelik düzenlemelerle kalifiye çalışanlara dahi vasıfsız işgücü olarak bakılmaktadır.

‘Yerli ve milli IMF’ politikalarıyla -ki IMF politikalarındaki tasarruf mantığı gözardı edilerek sadece halkın kemer sıktığı- ekonomik krizin giderek derinleştiği bu ortamda EMO Ankara Şubesi, üyelerin sorunlarını dile getirmek yerine tabak dağıtmaya devam ediyor. TMMOB, KESK ve TTB TBMM nezdinde üyelerin sorunları için girişimlerde bulunurken bu çabaya web sayfasında haber olarak dahi yer vermeyen EMO Ankara Şubesinin tabak diplomasisi nedeniyle kamuda çalışan meslektaşlarımızın sorunları göz ardı ediliyor.

Başkentin göbeğinde binlerce kamu çalışanı mühendis sorunlarını dile getirmek için Anıttepe’de toplanıyor, sahipsiz kalan meslektaşlarımız da bu platformlarda sorunlarına çare ararken; EMO Ankara Şubesi, etkinliklerine katılan patronlara plaket dağıtıyor.

Emekli meslektaşlarımız aldıkları emekli maaşı ile geçinemezken yapı denetim başta olmak üzere bir başka işte, kötü koşullarda çalışmaya mecbur edilirken EMO Ankara Şubesi yönetimi “nezaket” ziyaretleri yapıyor.

Sonuç olarak EMO Ankara Şubesi aslında ittifak yaptığı güçler ve üyeler arasındaki tercihini yapmıştır. Üyelerinin sorunlarını gündem etmeyen EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tıpkı saraylarda yaşayanlar gibi camdan kulelerinde yaşayarak üyelerimizle bağı kalmayan bir hale gelmiştir. Ittifak ettikleri siyasal iktidara söz söylememek için meslektaşlarımızın ekonomik taleplerini göz ardı etmektedir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmasının yanında demokratik kitle örgütü niteliği ile de üyelerinin ekonomik ve özlük haklarında iyileştirme taleplerini en güçlü şekilde dile getirmesi gereken EMO Ankara Şubesi, 2022 yılından bu yana, yaşanan ekonomik krizden etkilenen meslektaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmek yerine, bu sorunu yaratanlarla kurduğu tabak diplomasisine devam etmektedir.

Üyelerimizin ve kamuoyunun dikkatine sunarız.

Saygılarımızla.

DEMOKRAT MÜHENDİSLER

One Reply to “MESLEKTAŞLARIMIZ EKONOMİK KRİZLE UĞRAŞIRKEN EMO ANKARA ŞUBESİ TABAK DAĞITMAYA DEVAM EDİYOR!”

  1. Sayın yetkili bizim kurum siyasi ve ticari bir kurum değil ilk başta bunu belirtmek istiyorum bizim yapmamız gereken öncelik mesleğimizin saygınlığını hem kamuda hem özel de arttırabilmek ama ben 7senedir üye olduğum bu topluluğa ne mühendislerin ne de kendim adına hiç bir yararını görmedim ilk başta aidat ücretlerine gelecek olursak mmo 25 TL alırken emo 2 katı 50 TL ücret almaya başlamıştır bu gelirler nereye gidiyor ne yapılıyor hiç biri belli değil sadece kokteyli tanışma partileri haricinde hiç bir ücretsiz sosyal etkinlik yapılmıyor.
    İkinci durum ise Müge kapsamında yapılan eğitimlerin fiyatları çok yüksek ben ve mühendisler bu eğitimlere fiyat pahalılığından katılamıyor .
    Bunun için ilk başta tepenin bakış açısı değişmesi gerek herkes görevinin gerektirdiği sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir. Ve ben inanıyorum ki tabanda tepeden gördüğü bu çabayı kendi göstermeye çalışacaktır.
    SAYGILARIMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Bir Oy Yeter!

0 Comments

Sevgili EMO dostu, demokrasi aşıkları, Cumhuriyet savunucuları, Bugün yapılmakta olan…