GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZI DİPLOMALI İŞSİZLİĞE MAHKUM ETTİRMEYECEĞİZ!

0 Comments

Sevgili Genç Meslektaşlarımız,

Elektrik-Elektronik Mühendisliği program süresi 4 yıldır. İlk yıl genellikle matemak, fizik, kimya, tasarım gibi temel mühendislik dersleri, ikinci yıldan sonra da uzmanlaşmaya yönelik dersler okutulmaktadır. İki yıllık ortak ders alma dönemi bazı üniversitelerde üç yıl olmaktadır. Ortak dersler tamamlandıktan sonra devam eden dönemlerde uzmanlığa yönelik dersler alınmaktadır. Öğrencilere dersleri dışında da iş yaşamına uyum sağlama aracı olarak staj yapma zorunluluğu vardır. Bazı dersler de laboratuvarla desteklenmektedir. Dört yıllık programı tamamlayan öğrencilere, ayrıldıkları dallara göre Elektrik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik Haberleşme veya Elektrik-Elektronik Mühendisi diploması verilir.

4 yıllık lisans eğimini tamamlayan ve diploma almaya hak kazanan öğrenciler, mezun olduklarında temel bilgilere sahip olmaktadırlar. Mühendislik için örgün eğim şart ancak pratik anlamda mühendislik formasyonuna sahip olma daha çok iş süreçlerinde kazanılmaktadır. Elektrik-Elektronik alanı teknolojinin en hızlı değiştiği alanlardan birisidir. Bu yüzden sürekli öğrenme ihtiyacı gereklidir. Gerek mühendislik formasyonunu zenginleştirme gerekse bilgi ve becerileri arttırmak için Meslek İçi Eğitimler zorunluluktur.

Bu bilgiler bazen yeni bir mühendislik uygulaması olabildiği gibi bazen de mevzuat ve yasal bilgilenme ihtiyacı olabilmektedir. Ancak Meslek İçi Eğimler çoğunlukla ücretli olduklarından mesleğinin başındaki Genç Mühendisler, bu eğitimlere ulaşamamaktadırlar.

DEMOKRAT MÜHENDİSLER, olarak yıllarca büyük özverilerle gerçekleştirdiğimiz Meslek İçi Eğimler (MİSEM) dışında olan Mühendislik Geliştirme Eğitimleri (MÜGE), seminerler, webinarlarla binlerce meslektaşımız katılmış, bu eğimlere katılan meslektaşlarımız ileriki dönemlerde kendileri eğimci olmuşlardır.

Ne yazık ki geçtiğimiz dönem şube yönetiminde görev alan Frekans Yönetimi tarafından eğitimlere önem verilmemiş, genç meslektaşlarımızın bu ihtiyaçları görmezden gelinmiştir. Meslektaşlarımızın böylesine sahipsiz ve desteksiz bırakıldığını gözeten DEMOKRAT MÜHENDİSLER, yönetimde olmasalar bile, 2023 Eylül’ünden bu yana düzenledikleri eğim çalışmaları ile bilgi birikimlerini ve deneyimlerini ihtiyacı olan meslektaşlarımızın hizmetine sunmuştur.

DEMOKRAT MÜHENDİSLER olarak önümüzdeki çalışma döneminde başta genç meslektaşlarımıza yönelik aşağıdaki çalışmaları yapacağız.

 • Hukuki ve mesleki sorumlulukları hakkında eğimler düzenleyecek, hukuki danışmanlık hizmeti vereceğiz.
 • EMO Ankara Şubesi Teknik Bürosu’nu yeniden yeterli hale getireceğiz. İhtiyaç duyacağınız her konuda yanınızda olacağız.
 • Üye Sicil Belgesi uygulamasını hayata geçirecek, eğitim, iş hayatı, deneyimlerinin kayıt altına alınarak doğrulanabilir ve aranan bir uygulama haline getirilmesi için çalışmalar yürüteceğiz.
 • Sizleri deneyimli meslektaşlarımızla buluşturup, alanlarında ihtiyaç duydukları bilgilerin paylaşılabileceği platformlar kuracağız.
 • Geçmiş dönemlerde yaptığımız ve deneyimli meslektaşlarımızın uzmanlık alanlarıyla ilgili deneyim aktarılması amaçlı olarak düzenlediği ancak mevcut EMO Ankara Şubesi Yönemi’nin terk ettiği MÜGE (Mühendislik Geliştirme Eğitimleri) uygulamasını artırarak sürdüreceğiz.
 • TMMOB’nin ilan ettiği Mühendislik Asgari Ücreti’nin altında çalıştırılan işyerlerini denetleyeceğiz ve düşük ücretlerle istihdam edilmemeniz için mücadele edeceğiz.
 • SGK tarafından tek taraflı olarak feshedilen Asgari Ücret Protokolü’nün yeniden uygulamaya geçirilmesi için mücadele edeceğiz.
 • Kamu ihalelerinde genç mühendis istihdamının zorunlu hale getirilmesi için çalışacağız.
 • Kamuya alımlarda yeterli istihdam, mülakatsız ve adil atama için çalışacağız.
 • Kamuda çalışan meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışacağız.
 • Sizlerin bilgi ve birikimlerini arttırmak için eğitimler, ürün ve firma tanıtım seminerleri ve teknik geziler düzenleyeceğiz.
 • Mesleğimizi yürütürken ihtiyaç duyduğumuz yardımcı program ve uygulamalar ile ilgili eğimler vereceğiz.
 • Diploma unvan karmaşasının son bulması için çalışacağız.
 • Özellikle genç meslektaşlarımız başta olmak üzere tüm meslektaşlarımızın kullanımına yönelik olarak 25. Çalışma Döneminde oluşturduğumuz Ar-Ge Laboratuvarı’nı yeniden aktif hale gereceğiz.
 • Sizlerin sahada kullanabileceği sözleşmeler, kontrol formları, takip çizelgeleri hazırlayacağız.
 • Teknokentlerde, Organize Sanayi Bölgelerinde sizlerle buluşabileceğimiz alanlar yaratacak, sempozyumlar, çalıştaylar düzenleyeceğiz.
 • Dünyada ve Türkiye gelişen teknolojileri takip edeceğiz ve sizlerin yararlanması için gerekli altyapıları oluşturacağız.
 • Sizlerin sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerini yürütebilecekleri gruplar kuracağız.

Bu söylediklerimizi hep birlikte hataya geçirmek için, sizleri 25 Şubat 2024 Pazar günü yapılacak seçimlerde H. Ali YİĞİT ile başlayan DEMOKRAT MÜHENDİSLER listesine oy vermeye çağırıyoruz.

KARANLIĞI GENÇLERİN GÜCÜYLE YENMEK İÇİN GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZI DEMOKRAT MÜHENDİSLER İLE BİRLİKTE YÜRÜMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Sevgi, dostluk ve dayanışma dileklerimizle,

DEMOKRAT MÜHENDİSLER GENÇLİK ÇALIŞMA GRUBU

One Reply to “GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZI DİPLOMALI İŞSİZLİĞE MAHKUM ETTİRMEYECEĞİZ!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts